مزایا و معایب چت روم

امروزه به دلایل مختلف، برقراری ارتباط از طریق فضای مجازی و چت کردن در میان افراد جامعه رواج بسیاری پیدا کرده است. برقراری ارتباط از طریق چت کردن محدودیت سنی ندارد و تمام افراد در سنین مختلف می توانند با استفاده از فضاهای موجود به چت کردن با اعضای فامیل و دوستان و آشنایان خود بپردازند.

 اما همانند سایر امکانات حاصل از پیشرفت تکنولوژی، چت کردن و استفاده از چتروم های مختلف در کنار مزایایی که دارد، دارای معایب بسیاری نیز هست. قبل از اینکه به مزایا و معایب استفاده از چت روم ها بپردازیم بهتر است معنای لغوی چت روم را بدانیم.

چت روم به چه معناست؟

چت یک کلمه انگلیسی و مخفف کلمه ای با معنای لغوی پچ پچ کردن است. در واقع چت کردن یعنی صحبت کردن بدون سر و صدا که در باور عامیانه امروزه صحبت کردن در فضای مجازی و به صورت نوشتاری با عنوان چت کردن جا افتاده است.

از سوی دیگر روم در زبان انگلیسی به معنای اتاق است و در کنار کلمه چت به معنای اتاق گفتگو است. نام چت روم در اصل برای فضایی مجازی به کار گرفته می شود که در آن کاربران می توانند بدون در نظر گرفتن فاصله مکانی و محدودیت های دیداری و گفتاری، تنها از طریق اینترنت به صحبت با یکدیگر بپردازند. انتخاب نام اتاق گفتگو و با همان چت روم تنها به منظور جذب کاربران و ایجاد حس صمیمیت در آن ها صورت گرفته است.

با اینکه چت روم ها فضاهایی بسیار خوب برای برقراری ارتباط با بقیه افراد جامعه هستند، و در واقع می توان آن را نوعی جامعه مجازی در نظر گرفت، اما ورود و استفاده از این جامعه مجازی در کنار مزایای خود، معایبی نیز دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.    

مزایای استفاده از چت روم چیست؟

مزایای چت روم به صورت لیست وار عبارتند از:

یک فضای مناسب برای فعالیت افراد افسرده:  

از آنجا که افراد مبتلا به افسردگی تمایلی برای حضور در اجتماع و جمع های واقعی ندارند، استفاده از چت روم ها و ورود آن ها به جامعه مجازی و برقراری ارتباط با افرادی که با آن ها ارتباط مستقیم ندارد می تواند آن ها را مجبور به صحبت با بقیه نماید.

چت کردن برای افراد درونگرا خوب است:

افراد درون گرا به دلیل داشتن اعتماد به نفس پایین و در نتیجه عدم توانایی در برقراری روابط اجتماعی، می توانند به صورت ناشناس در فضاهای مجازی و چت روم ها با بقیه رابطه دوستی برقرار نمایند.

استفاده از چت روم های خارجی و کمک به تقویت زبان های خارجی:

افردی که تمایل به یادگیری زبان انگلیسی یا سایر زبان ها دارند و در صدد یادگیری آن هستند، خود می دانند که زبان محاوره ای زبان های خارجی، با آنچه که در کتاب ها و با توجه به اصول و قواعد آموزش داده می شود کاملا متفاوت است. بنا براین استفاده از چت روم های خارجی و صحبت با افراد دیگر می تواند کمک به سزایی در یادگیری زبان نماید.

استفاده چت روم ها چه معایبی دارد؟   

بروز اختلالات روانی

قرار گرفتن در فضای چت روم و استفاده مکرر و نادرست از آن، موجب می شود تا فرد به مرور زمان با دنیای واقعی فاصله گرفته و انواع اختلالات روانی در او شکل بگیرد.

 

خطر پخش شدن اطلاعات شخصی و اخاذی افراد سود جو

حتما لازم نیست که شمات اطلاعات شخصی خودتان را برای افرادی بفرستید تا مورد سو استفاده قرار گیرند. برخی افراد سودجو، با استفاده از فایل های بدافزاری ممکن است اطلاعات شخصی شما را هک کرده و سپس از شما اخاذی نمایند.

بروز مشکلات در روابط زناشویی

با توجه به اینکه در فضای مجازی و چت روم ها امکان دسترسی به افراد مختلف راحت است، برقراری رابطه و گفت گو با جنس مخالف نیز به سادگی امکان پذیر است. همین امر موجب بروز اختلافات خانوادگی شدید در میان جامعه می گردد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.